Legalne szpiegowanie SMS-ów?

Zawsze niechętnie traktuję spamy, które otrzymuję na moje skrzynki emailowe. Spamy niechciane, na których nigdy otrzymywanie nie wyraziłem zgody, a które otrzymuję podobno dlatego, że zarejestrowałem się na jakiejś stronie o której nigdy nie słyszałem i której nigdy nie odwiedzałem. Ale nie o tym będzie ten wpis, ale o ofertach spamowych, które budzą moje zdziwienie a przede wszystkim ostry sprzeciw. Chodzi o reklamy stron, które pomagają szpiegować osobę, której numer telefonu komórkowego znamy.

Powiedzmy, chcę wiedzieć jakie SMS-y otrzymuje Donald Tusk? Spoko, jeśli znam numer jego komórki wystarczy, że wpiszę go do formularza online i od razu będę dostawać te same wiadomości co on. A on się o tym nie dowie!

Zastanawiam się, jak to możliwe, że takie ewidentne naruszanie prywatności ludzkiej i tajemnicy korespondencji firmowane przez wielkie strony internetowe, w ogóle nie interesuje Policji ani firm telekomunikacyjnych, by zapewniły bezpieczeństwo korespondencji swoim klientom? Czy przechwytywanie prywatnych SMS-ów jest legalne w myśl rozumienia polskiego prawa? Jakiś czas temu głośno było o aferze ze stroną, która oferowała wysyłanie SMS-ów z dowolnego numeru telefonu – podobno pod pozorem”żartów” i autor tej strony miał problemy z Policją, ale nie dlatego, że oferował taką usługę, ale dlatego, że fałszywe SMS-y podważały wiarygodność wyników inwigilacji w sądach.

Działania takie są wyjątkowo nieetyczne i szkodliwe społecznie. Co mówi o tym prawo?

Konstytucja RP, art. 49: „Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.”

Kodeks karny, art. 267.1: „Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Jak więc widać, prawo sobie, a praktyka sobie. Myślę, że Policja ma głęboko w poważaniu kradzieże SMS-ów i możliwe, że sama z tych skryptów korzysta. Nie wierzę, by masowe, seryjne oferty czytania cudzych SMS-ów nie docierały na skrzynki policjantów. Chyba, że SMS-y nie mają żadnych zabezpieczeń i nie podlegają tajemnicy korespondencji.

Zdjęcie: Stanley Cabigas (CC BY 2.0)

9 wypowiedzi

 1. vonJasiu napisał(a):

  Sprawdziłeś czy to działa ? bo ja traktował bym te oferty jako naciąganie które ma na celu wyciągnięcie od nas opłat za usługę której i tak nie są w stanie zrealizować.

 2. Maurycy Hawranek napisał(a):

  Nie wiem, czy działa, bo… nie używam telefonu komórkowego (wpływa bardzo źle na moje zdrowie – zawsze po 5-minutowej rozmowie z komórki mam migrenę na resztę dnia) i w życiu nie wysłałem z komórki SMS-u (jedynie czasami z internetu wysyłam SMS).

  Dzisiaj za to dostałem kolejną ofertę inwigilacyjną – lokalizator telefonów komórkowych – wpisz numer komórki a dowiesz się, gdzie jest.

 3. vonJasiu napisał(a):

  Wyciąg z regulaminu, przykładowej strony – szpieg sms:
  6. System generuje 61 wiadomości które mogą być traktowane wyłącznie jako treść
  rozrywkowa nie mająca odzwierciedlenia w rzeczywistości
  7. Cena pobrania pakietu 61 wiadomości to – 30,75 zł brutto
  13. Usługa jest tylko zabawą i nie zawiera prawdziwych materiałów – brak
  możliwości ich pobrania

 4. Maurycy Hawranek napisał(a):

  Czyli kolejny pic – nabijanie ludzi w butelkę. Gorzej, że nie znający regulaminu mogą faktycznie myśleć, że SMS-y, które otrzymają wysłał ich znajomy i w skrajnych sytuacjach może dojść do niemiłych sytuacji.

 5. spaceman napisał(a):

  Nie działa.Chodzi im tylko o ty by wyciagnac kase za sms premium.

 6. ReceLords napisał(a):

  Chcesz wiedzieć, czy ukochana osoba Cie nie oszukuje?? Nic prostszego, wystarczy numer telefonu, a będziesz znać treść jej sms’ów http://szpiegowanie-sms.pl/shmn

 7. mspy_pl napisał(a):

  Te oferty to zwykłe oszustwo i naciąganie ludzi, podobnie jak smsy od wróżek, które przepowiedzą Ci przyszłość. Ale, wracając do tematu, są na rynku programy umożliwiające szpiegowanie telefonu komórkowego.Oczywiście jest to nielegalne, ale zastanawiam się czy np. nie kupić takiego programu i zainstalować na telefonie… oczywiście swoim :) http://szpiegowanietelefonu.pl

 8. Badek napisał(a):

  Jeszcze jest wersja on-line można spokojnie czytać sms naszych kontaktów
  tutaj link: http://znajomesmsy.pl/gpcs

 9. Antonii napisał(a):

  Napisałeś się sporo a wystarczyło najpierw dokładnie przeczytać regulamin takiej strony. Aby szpiegować telefon trzeba najpierw zainstalować w nim odpowiednią aplikację, np. mspy, która nawiasem mówiąc, jest najlepsza na świecie.

Dodaj komentarz