Oprocentowanie BGŻoptima – reklamy konta i lokat, a inflacja

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie dokonana niedawno analiza oferty konta i lokat BGŻOptima. Jednak odkryta przeze mnie zasada dotyczy chyba wszystkich kont oszczędnościowych oferowanych przez polskie i zagraniczne banki działające na polskim rynku finansowym.

Otóż w reklamach zarówno konta BGŻOptima jak i kont oszczędnościowych w innych bankach podane jest oprocentowanie promocyjne – zawsze jest jakaś gwiazdka lub przypis. Zwykle oprocentowanie promocyjne jest na okres 2-3 miesięcy. W przypadku konta BGŻOptima jest nieco inaczej, otóż oprocentowanie promocyjne jest dla nowych środków, jednak również w BGŻOptima te okresy promocji wynoszą maksymalnie 2-3 miesiąc w zależności od tego kiedy wpłaca się nowe środki na konto.

Załóżmy, że wpłacimy te nowe środki na konto Smart (konto oszczędnościowe w BGŻOptima) w połowie okresu promocyjnego, to załapiemy się na promocyjne oprocentowanie przez jeszcze krótszy okres. Promocje te są systematycznie odnawiane – po zakończeniu jednej pojawia się nowa. Jednak po odnowieniu promocji na nowy okres, te środki wpłacone poprzednio nie są już nowe. Tym samym nie są objęte reklamowanym przez BGŻOptima oprocentowanie, a znacznie mniejszym bazowym oprocentowaniem.

Cały problem polega na tym, że zarówno w BGŻOptima jak i w innych bankach te oprocentowanie bazowe jest poniżej inflacji, więc nie można mówić w takim przypadku o jakimkolwiek zysku, a jedynie o stracie.

Tak jest we wszystkich bankach w przypadku kont oszczędnościowych – dlatego oszczędzanie na takich kontach jest nieopłacalne.

Konto oszczędnościowe w BGŻOptima może służyć do przetrzymania na pewien okres środków, gdy nie chcemy ich wpłacać na jakąś lokatę. W tedy mamy jakiś czas, w którym będą traktowane jako nowe środki i załapią się na promocyjne oszczędzanie. Jednak systematyczne oszczędzanie w długim okresie czasu mija się z celem. Przynajmniej moim zdaniem.

Lokaty w BGŻOptima (Lokata Bezkompromisowa i Bezkarna)

Rzeczywiście BGŻOptima oferuje dwie atrakcyjne jak na dzisiejsze warunki lokaty bankowe – jest to lokata bezkarna i lokata bezkompromisowa. Są to lokaty do nowych klientów, a dokładniej takich, którzy nie mieli nic w BGŻOptima przez minimum rok.

Lokata Bezkarna jest wyżej oprocentowana niż Lokata Bezkompromisowa, ale ograniczona jest do kwoty 20 000 zł i tylko tyle możemy na niej ulokować. Z kolei lokata Bezkompromisowa jest ograniczona do już większej kwoty, bo do 100 000 zł, ale niestety jest już niżej oprocentowana.

Lokatę Bezkompromisową i Lokatę Bezkarną możemy założyć na etapie składania wniosku o konto oszczędnościowe. Później już się nie da. Są to dobre lokaty, ale można założyć jedną lub drugą i są dostępne tylko na 3 miesiące, więc pozwalają zagospodarować środki tylko na bardzo krótki okres. Później środki już nie są nowe więc na koncie Smart nie załapią się już na promocyjne oprocentowanie, a lokaty w regularnej ofercie BGŻOptima później dostępne dla takiego klienta są również kiepsko oprocentowane, więc pozostaje tylko wyciągnięcie środków z BGŻOptima i ewentualnie czekanie na kolejny okres promocji dla konta oszczędnościowego.

Źródła:
1. Recenzja lokat BGŻOptima: https://antyhaczyk.blogspot.com/2015/03/bgz-optima-opinie-lokata-bezkarna-konto.html – Lokata Bezkomrpomisowa i Lokata Bezkarna z Kontem Oszczędnościowym w BGŻOptima.
2. https://www.bgzoptima.pl – strona BGŻOptima.
3. https://www.eit-centrum.waw.pl/bgzoptima-opinie-lokaty-konto/ – opinia o BGŻOptima.

Niestety problem tego typu – czyli zagmatwanego naliczania oprocentowania i reklamowania oprocentowania promocyjnego dotycz większości, jak nie wszystkich banków i za bardzo nie ma gdzie obecnie trzymać oszczędności.

Kolejny bank na polskim rynku Lokata w banku – już nieopłacalna