Chipsy, paluszki, orzeszki – ich historia

Z pewnością nie jeden z nas, każdego wieczoru, po ciężkim dniu spędzonym w pracy pozwala sobie na chwile rozkoszy, i delektuje się jedząc takie przysmaki jak: chipsy paprykowe, orzeszki solone, paluszki słone, czy orzeszki beskidzkie. Czy jednak ktoś, z ręką na sercu, może przyznać, iż kiedyś zastanawiał się jak powstały owe przysmaki i jaka historia jest z nimi związana? Nie wydaje mi się, a czasem są to naprawdę bardzo ciekawe fakty.
W szczególności interesująco rozpoczyna się historia chipsów, które według najstarszych legend zostały wynalezione przez indiańskiego kucharza George Cruma. Crum, który w 1853 roku pracował w jednej z amerykańskich restauracji podał jednemu ze swoich klientów zbyt grubo pocięte ziemniaki, przez co został wezwany do stolika i pouczony na temat kwestii przygotowywania posiłków. Następnie, lekko zdenerwowany, postanowił udać się do kuchni, i „spełnić” wymagania swojego klienta naumyślnie krojąc ziemniaki, na tak cieniutkie plasterki, które niemal łamały się w rękach. Czekając na kolejną krytykę klienta, na twarzy Cruma nagle pojawiło się zdziwienie bowiem wymagający konsument stwierdził, iż nigdy w życiu nie jadł tak przepysznych ziemniaków i kazał pochwalił Cruma za świetnie przygotowane danie. To właśnie po tym wydarzeniu George Crum postanowił na stałe wprowadzić do menu swojej restauracji „chipsy”, które bardzo szybko zyskały duże uznanie wśród wszystkich osób, odwiedzających restauracje znajdującą w Saratoga Springs w stanie Nowy Jork.

Następnie bardzo dużą popularność chipsów wykorzystała jedna z największych producentek towarów spożywczych, która pakując chipsy w specjalne torebeczki i rozprowadzając je po całym świecie dorobiła się naprawdę ogromnej fortuny.

Ciekawe, co by myślał teraz Crum, gdyby wiedział, iż wynaleziona przez niego przypadkiem przekąska jest najczęściej spożywanym produktem do piwa, przez miliony ludzi, na całym świecie.

źródło: zdrowe-gotowanie.pl

2 wypowiedzi

 1. dm pisze:

  przysmaki? Bez jaj! cyt. „chwile rozkoszy, i delektuje się” – z jakiej reklamy to skopiowałeś?
  Napisz lepiej, ile trucizny zawiera się w tych „przysmakach”
  To tekst sponsorowany?

 2. ZIWK pisze:

  Chipsy i źródło „zdrowe-gotowanie.pl”
  Myślałem, że to z 1 kwietnia…

Dodaj komentarz