„Orzeł Może”- Czy na pewno?

Dziś przez Warszawę przeszedł pochód akcji „Orzeł Może” który został zorganizowany przez Gazetę Wyborczą i Radiową Trójkę oczywiście wszystko pod patronatem miasta Warszawy i prezydenta Komorowskiego. Akcja stała się popularna po tym jak na nią przywieziono orła z białej czekolady co oburzyło środowiska myślące „na prawo” oraz niektórych profesorów z różnych uniwersytetów z całej Polski. Na akcji były koncerty różne zabawy i hulanki jednak kulminacyjnym punktem było odsłonięcie orła z białej czekolady i przemowa prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Teraz postawię kilka pytań od siebie na które możecie odpowiedzieć sobie sami lub w komentarzach:
– Za czyje pieniądze została zorganizowana akcja?
– Dlaczego orzeł został zrobiony z czekolady czyżby miała to być alegoria rozbiorów?
– Czemu promuje się pajacowanie skoro jest dziś święto Flagi Polskiej które powinno być poważnie traktowane?
– Dlaczego za profanacje symboli narodowych zostaną ukarani tylko zwykli obywatele?
– Czemu apeluje się o radość skoro polscy rolnicy muszą spłacić 80 mld Euro?

Te pytania pozostawiam wam. Osobiście cieszyłbym się gdyby ktoś mógłby poświęcić chwile na ten temat.

4 wypowiedzi

 1. Fuxygen pisze:

  1) Tu masz coś na ten temat http://prawo.vagla.pl/node/9965
  2) A gdyby został zrobiony z żelek, to byłaby to alegoria potopu szwedzkiego? Nie widzę związku.
  3) Nie do końca rozumiem. Chyba właśnie powinniśmy się cieszyć, mamy własny kraj, flagę, w godle jest orzeł w koronie (po latach w których tej korony nie miał). Pajacowanie jest określeniem pejoratywnym, a ty chodzi po prosu o radosne obchodzenie święta. Bylem raz we Francji na ich święcie narodowym. Były ognie sztuczne, wielki feta. Cała Francja ,,pajacowała”. Rozumiem smutek i zadumę w rocznicę Powstania Warszawskiego, ale tutaj- nie.
  4) O, i mamy fajną manipulację. Od razu narzucasz, że cała akcja była profanacją. Gdyby ten orzeł był odwzorowaniem godła Polski- miałbyś rację. Ale orzeł to tylko orzeł. Czekoladowy.
  5) Jakieś źródło na poparcie tezy? Bo ja słyszałem, że Unia daje 100 mld na rozwój połowu świnek morskich.

  Poświeciłem nawet kilka chwil, więc ma nadzieje że się cieszysz ;)

 2. Investor pisze:

  Ten Orzeł z białej czekolady wyglądał bardzo okazale i dostojnie. Szkoda, że prawicowym polakom zle kojarzy się czekolada. Bo Kakao pite z woda to napój Bogów, który znacząco wydłuża życie- indianie to wiedzą od bardzo dawna. W wiadomościach na TVP dobrze to skomentowali. Patriotyzmu u młodych nie można krzewić za pomocą żałobnej martylologii. Forma przekazu musi być dostosowana do odbiorcy czyli nowych pokoleń. W pierwotnym znaczeniu u indian biały jest kolorem -wojny, a czerwony – szczęścia. U nas każdy powiela stare slogany: biały to honor, a czerwony to krew. Jaki honor? Kto w Polsce postępuje honorowo? Nijak ma się to do zasad kapitalizmu czy polityki. Krew jako wspólnota społeczna. Dużo osób wyjeżdża za granicę głosując nogami i tam płaca podatki. Jak by polska flaga miała odzwierciedlać stan patriotyzmu, jedności i solidarności społecznej polaków to była by w kolorze: szarym i zgniło-zielonym.

 3. zmak pisze:

  Ta akcja to było pajacowanie, ponieważ nie było tam absolutnie żadnego odwołania do flagi, czy innego symbolu państwa. Mamy święto flagi, a na pochodzie są fioletowe baloniki z reklamą gazety i trójki, różowe okulary i jakieś ulotki, że orzeł może. A ten orzeł to nawet – jak zauważyli przedmówcy – to nie orzeł wyrażający nasze godło, tylko zwykły ptak. Jaki więc związek ma ten ptak i te baloniki ze świętem flagi? Czy na całym pochodzie z okazji święta flagi była choć jedna flaga?
  Można zrobić fajny, radosny pochód, czy jakiś piknik i cieszyć się ze święta flagi, nie musi być wcale grobowo smutno i podniośle, ale wypadałoby chyba, żeby taka uroczystość dotyczyła jednak flagi, skoro to – przypomnę gdyby ktoś zapomniał – święto flagi….?
  Bo jak dotyczy tylko baloników i czekoladowego ptaka, to jest to błazenada i żal.

 4. Zbyś pisze:

  Jesteście skrzywieni. To jest robienie igły z wideł. ZAJMIJCIE SIĘ CZYMŚ POWAŻNYM. Dziękuje.

Dodaj komentarz