Uwaga na pożyczki z pierwszą za darmo

Pożyczki typu Vivus, Wonga zyskały na przestrzeni ostatnich lat olbrzymią popularność.  Są łatwo dostępne przez Internet i kuszą nowych klientów promocyjną pierwszą pożyczką za darmo (w przypadku Vivusa, a w przypadku Wonga 10 zł. Przede wszystkim zacznijmy jednak od tego, że  firmy pożyczkowe to nie instytucje charytatywne. To musi się opłacać, a nie opłacałyby się jakby wszyscy pożyczali za darmo.

Firmy te to potężne działające w wielu krajach korporacje. Na czym zatem zarabiają, skoro pożyczają za darmo?

Zastanówmy się kto pożycza pieniądze w takich firmach jak Vivus, czy Wonga? Ludzie, którzy mają problemy z płynnością finansową. Jak ktoś ma pieniądze to nie pożycza, pożyczają Ci którzy ich nie mają. Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy w danym momencie, to prawdopodobnie może ich nie mieć również w momencie,  w którym przyjdzie czas na spłatę. Pierwsza darmowa pożyczka w Vivus jest na 30 dni, a w Wonga na 60 dni. Nie jest to długi czas, na podreperowanie domowych finansów i tu zaczynają się schody.

Jeżeli nie spłacimy takiej pożyczki w terminie to przestaje ona być darmowa. Vivus umożliwia przedłużenie terminu spłaty – ale to już kosztuje i to nie mało.  Można przedłużyć termin spłaty o 7, 14 i 30 dni. Nie potrafię teraz znaleźć na stronie Vivus informacji na temat dokładnych kosztów przedłużenia, ale z tego co pamiętam były to kwoty rzędu kilkuset złotych.

Jeszcze gorszą sytuacją będzie jeśli nie przedłużymy i nie spłacimy pożyczki w terminie. Wtedy od razu przejdzie do windykacji, a zatem dojdą koszty windykacyjne i inne potencjalne opłaty.

Warto również zaznaczyć, że o ile RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania obrazująca realny koszt pożyczki w przypadku pierwszej darmowej pożyczki wynosi 0%, ale poza promocją RRSO takiej pożyczki sięga ponad 800% w skali roku. To nie żart. Oprocentowanie jest olbrzymie we wszystkich tego typu firmach. Nie chce mi się nawet sprawdzać ile wynosi w Wonga. Dodatkowo Wonga chyba nawet nie oferuje możliwości przedłużenia pożyczki.

Nie twierdzę, że firmy te robią inaczej niż obiecują w reklamach i że te pożyczki są takie złe. W sieci jest wiele publikacji i opinii potwierdzających, że  pierwsza pożyczka jest w Vivus darmowa  – przykładowa opinia o pierwszej darmowej pożyczce. Opnie o Vivus na temat pierwszej pożyczki za darmo są dobre i potwierdzają, że oddaje się tyle ile się pożyczyło. Wszyscy jednak zaznaczają, że nie jest to pożyczka dla każdego, a informacja że terminowa spłata jest absolutną koniecznością jest pisana pogrubionym drukiem, w prawie wszelkich opiniach o Vivus na temat pierwszej darmowej pożyczki. Także jeżeli nie masz 100% pewności, że przed upływem terminu spłaty będziesz mieć pieniądze na spłatę, to daruj sobie pożyczki w firmach typu Vivus, czy Wonga.

Jest jeszcze jedno zagrożenie dla osób, które nagminnie pożyczają w firmach pożyczkowych oferujących pierwszą pożyczkę za darmo. Takich firma jak Vivus czy Wonga jest masa. Wiele z nich oferuje pierwszą darmową pożyczkę. Jednak niektóre marki i platformy należą do jednej spółki i jak ktoś często korzysta z takich promocyjnych pożyczek, to nieświadomie może złożyć wniosek o pierwsza pożyczkę, która jednak nie będzie już jego pierwszą pożyczką w danej firmie, bo wcześniej już takową wziął tylko, że pod inną nazwą, na innej stronie internetowej. Tak może być na przykład w przypadku Ferratum Banku, który posiada więcej marek jak Ekspres Kasa, Kasa Tak, Ofin itp. W Vivus i Wonga jednak nie ma takiej możliwości, bo działają tylko pod jedną główną marką.