Warto rozmawiać?

Przyznam, że od dawna nie oglądam Telewizji Polskiej z powodu niskiego poziomu filmów i programów publicystycznych. Po kilku latach nieoglądania jeden z czytelników „Wolnych mediów” dał mi znać, że w audycji „Warto rozmawiać” olano błotem portale „Zmiany na Ziemi”, „Sputnik News”, „Russia Today” i podobno także „Wolne Media”.

Nie obejrzałem tej audycji w całości, z braku czasu, ale przeklikałem linię czasu materiał wideo na „YouTube”, by zorientować się o co chodzi i wyłapać co ciekawsze opinie, no i co kliknąłem to usłyszałem słowo „dezinformacja” odmieniane na wszelkie możliwe osoby i przypadki. Gdy trafiłem na jakąś znaną mi nazwę strony internetowej, to kilka minut posłuchałem. No i szczęka mi opadła. Nie z powodu „mądrości” prowadzącego program Jana Pospieszalskiego, czy zaproszonych gości – Legutki, Targalskiego, Rachonia i Elisabeth Wall, ale z powodu ewidentnej jednostronności poglądów i braku obiektywizmu. Wszyscy mieli identyczne poglądy antyrosyjskie i proukraińskie – nawet Banderę bronili, że on nie odpowiada za ludobójstwo Polaków podczas rzezi wołyńskiej, bo siedział wtedy za kratkami. Nie wiadomo, czy to on bezpośrednio wydał rozkaz wybicia Polaków zza krat czy nie, ale to jego ludzie odpowiadają za ludobójstwo i nie wierzę, by nic o tym nie wiedział, zwłaszcza że UPA, którą stworzył, od samego początku w wykazywała chęć eksterminacji Polaków, o czym świadczą historyczne dokumenty. To tak, jakby wybielać Hitlera, że nie wiedział, że w obozach koncentracyjnych giną ludzie, bo osobiście nie pracował w Auschwitz.

W pewnym momencie parsknąłem śmiechem, gdy natrafiłem na pogląd, że dezinformowanie internautów zaczyna się od chwili zachęcania ich do „włączenia myślenia”, czyli do samodzielnego myślenia. Znacie pewnie slogan „wyłącz telewizję – włącz myślenie”, używany przez wiele niezależnych stron? W audycji Pospieszalskiego przeszedł przez gardło tylko drugi człon hasła „włącz myślenie”, o tym by wyłączyć telewizję nawet się nie zająknięto.

Słabiznę tego programu publicystycznego widać po doborze gości – żaden z uczestników programu nie stanął w obronie niezależnych stron – prowadzący program i wszyscy jego goście równo krytykowali rosyjskie media i obrzucali błotem polskie niezależne strony, a nawet tendencyjnym pytaniem zasugerowano widzom, że za niezależnymi stronami krytykującymi Ukrainę lub Stany Zjednoczone, stoi Rosja. Tak, tak, nie Polacy, którzy mają już dosyć medialnej propagandy TVP, Polsatu i TVN-u, ale rosyjska agentura. Tu wyjaśnię, że jako administrator portalu Wolne Media net nie mam nic wspólnego z Rosją i nie utrzymuję kontaktów z nikim z Rosji. Po prostu przedstawiam różne punkty widzenia, także rosyjski, a czytelnicy sami wyrabiają sobie zdanie. Uważam, że należy poznawać informacje ze wszystkich stron, by wyrobić sobie własny pogląd, a nie tylko propisowskie czy propeowskie.

Jeśli taki poziom obiektywizmu, jak program „Warto rozmawiać” ma cała publicystyka w TVP, to jest to tak wielka tragedia, że aż ręce opadają. Jakbym oglądał „Dziennik Telewizyjny” z czasów PRL, z jednostronną proradziecką narracją polityczną, tylko w tym wypadku proamerykańską i propisowską. Cieszą za to komentarze pod filmem na „YouTube”. Internauci nie zostawili na tym programie psychomanipulacyjnym TVP suchej nitki.

Myślę, że program „Warto rozmawiać” wprowadza w błąd swym tytułem. Myślę, że powinien zmienić nazwę na „Warto monologizować” albo „Kółko wzajemnej adoracji”, bo trudno za rzetelny program uznać audycję, w której wszyscy uczestnicy mają zbieżne poglądy, i do którego studia nie zaproszono choćby jednej osoby z opluwanych mediów, by mogła się bronić. Program przypominał mi mecz piłkarski daleki od zasad fair play, mecz jednej drużyny do pustej bramki przeciwnika, w którym, wolno dokopać rywalowi, ale nie wolno mu się bronić. Panie Pospieszalski, za stronniczość, tendencyjny dobór gości i brak obiektywizmu daję Panu czerwoną kartkę. Po państwowej telewizji, największej stacji w kraju, finansowanej z abonamentu obywateli za grube miliony złotych, spodziewałem się profesjonalizmu a nie żenującej agitki politycznej. Cieszy za to, że tak wielka telewizja najwyraźniej boi się małych, niezależnych stron internetowych, jak ta administrowana przeze mnie.

2 wypowiedzi

  1. gajowy pisze:

    PIS prowadzi najbardziej chamską propagandę jaką można było w Polsce oglądać po 89r.

  2. Fenix pisze:

    Zgadzam się, Wolne Media i prawda sama się broni.

Dodaj komentarz