Walka ze smogiem w polskich miastach

Czynniki pogodowe, takie jak brak wiatru i opadów, doprowadzają do tego, że w polskich miastach tworzy się szkodliwy dla zdrowia smog. Kraków i Katowice to miasta, w których coraz częściej przekraczane są poziomy stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Stężenie smogu wzrasta, ludzie coraz częściej dostrzegają to co się dzieje wokół nich. W byłej stolicy Polski zanieczyszczenie jest tak duże, że rozważane jest wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum. Do czego to zmierza? Czy w przyszłości zostaną wprowadzone ograniczenia ruchu pojazdów tak jak za granicą? W Londynie juz dzisiaj jednego dnia wjeżdżają samochody z parzystymi numerami rejestracji drugiego z nieparzystymi. Wiadomo korzystają na tym bogaci posiadający więcej niż jedno auto.

Trzeba zadbać o jakość życia i zdrowie obywateli. Polska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Aż sześć polskich miast znajduje się wśród 10 europejskich aglomeracji z najgorszym powietrzem. Rekordzistami są: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice i Sosnowiec.

Jakość powietrza w Polskich miastach musi wzrosnąć. Przede wszystkim należy egzekwować przepisy zabraniające palenia śmieci w domowych piecach. Kolejnym trucicielem jest węgiel. Szczególnie ten palony w domowych piecach, ponieważ elektrownie posiadają stosowne filtry redukujące poziom zanieczyszczeń.

Aby poprawić jakość powietrza w Polsce należy również zwiekszyć efektywność energetyczną i inwestować w termomodernizację budynków, która spowoduje mniejsze spalanie węgla. W miastach takich jak Kraków czy Katowice pomógłby również rozwój transportu miejskiego. Zanieczyszczenia i związki smogu wpływają na rozwój wielu chorób układów oddechowego, krążenia i nerwowego. Dlatego jest to jedno z głównych wyzwań ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

1 wypowiedź

  1. łysy pisze:

    ….nalezy egzekwować przepisy ….? skad taka wiara w regulacje prawne, przeciez sa stare obrazy ,gdzie podczas egzekucji złodzieja widac jak kolejny zlodziej okrada publike, zmainy mozna wprowadzac przez budowanie swiadomosci ekologicznej, przez wprowadzenie motywacji ekonomicznej , rozne ulgi , zwolnienia w razie np. inwestycji w solary, fotowoltanike, wiatraczki itp, uczmy sie od madzrejszych np. od Nowej Zelandii

Dodaj komentarz